Kılcal Damar Tedavisi (Vasküsler Tedavi)

Kılcal damar nedir ? neden olur ?
Kılcal varislerin oluşmasında ki sebep henüz tam olarak bilinmemektedir. Erkeklerde alkol kullanımı ile alakalı olduğu yönünde tahminler vardır. Bazen göz yordamıyla görülemeyecek şekilde ince olan kılcal damarlar zaman içerisinde bacak ağrısı ve sızlama gibi şikayetler oluşturabilir. Bu rahatsızlık zamanla göz ilede görülecek şekilde kötü bir hal alabilir, kozmetik olarakta çirkin bir görünüme sebebiyet vermektedir. Ciddiye alınarak bir önlem alınmalı, alınmadığı taktirde ilerleme göstererek çatlamalar oluşturabilmektedir.

Nerelerde görülür ?
Diğer orta ve kalın varislerden farklı olarak görülmekte olan bir evredir. Çok sık bir şekilde alkol tüketmekte olan erkeklerin yüzlerinde oldukça belirgin bir şekilde bulunmaktadır. Genelde alkol aldıktan sonra daha da belirgin olabilmektedir. Kadınlarda ise daha çok bacak bölgesinde görülür. Görüntü olarak estetikliğini kaybettiğinden dolayı dışarıdan bakıldığında kötü bir görünüme sebebiyet verebilmektedir. Şort, etek gibi giysileri tercih eden kadınlar için çok rahatsız edici olmaktadır.

Ciddi riskler taşımaz
Çok ciddi sıkıntılar yaşatmayabilir , daha çok bu rahatsızlıkta çirkin görüntüden şikayetler edilir. Bu daha çok kadınlarda oluştuğundan ve kozmetik görünüme önem verdiklerinden dolayı fazladır. Hem bu kötü görünümden kurtulmak hem de zaman zaman oluşan sızlamalardan dolayı önlem alarak tedavi olmak isterler. Kılcal damar tedavisi artık çok çok kolay ve hızlı şekilde yapılacak teknolojiye geldiğinden dolayı çok problem edilmeyerek elden geldiğince erken zamanda tedavi olunmalıdır.

Gebelerde Daha Sık Görülür
Az önce üst kısımda da belirttiğimiz gibi erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla ve yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Buna sebep olan etken hamilelik ve doğumdur. Fakat doğumdan 2-3 ay geçtikten sonra yüksek ihtimalle kaybolma görülebilmektedir.

Kılcal damar tedavisi nasıl yapılır ?
Telkknoloji ile birlikte sağlık alanında da oldukça ileri aşamalar kaydedildi. Az önce belirttiğimiz gibi teknoloji sayesinde bir çok hastalıkta hızlı ve kolay tedavi yöntemleri ortaya çıktı. 10-15 dk gibi kısa bir süre içinde tedavi sağlanmaktadır. Hızlı ve kolay olmasının yanı sıra istirahat ya da pansuman gibi engeller olmadan tedavi bitiminde hastanın kalkarak günlük hayatına kaldığı yerden devam etmesi mümkün olmaktadır. Bu yöntemlerin tercih edilmesinde ki en avantajlı etkenlerde bunlardır.

Şimdi sizlere bu tedavi yöntemlerinden kabaca bahsetmeye çalışalım.

Köpükle varis tedavisi
Bu yöntem orta ve kalın varisler için çok etkili bir yöntemdir. İlaç iğne ile damarlara enjekte edilir. Enjekte edilen ilaç hava ile birleştiğinde köpük halini alır. Bundan dolayı köpükle varis tedavisi denilmektedir. Fakat kılcal damarlar iğne ucunun giremeyeceği kadar çok çok ince bir yapıda ise bu yöntem uygulanamaz. Çok ince damarlar için uygulanacak olan diğer tedavi yöntemlerini alt kısımda anlatalım.

Radyo dalgalarıyla varis tedavisi
Bu yöntemde yine çok ince bir iğne ile varis oluşumuna sebep olan damar veya damarlar yok edilmektedir. Bu yok etme aşaması ısı enerjisi ile damarlar ısıtılarak yapılmaktadır. Isıyla tahrip edilen damarlar vücut tarafından emilerek dışarı atılmaktadır. Bu tedavi yöntemi çok etkili olduğundan dolayı genel olarak bir seans ile sonuçlanmaktadır. Tedavi sonrasında oluşan çok küçük kırmızılıklar bir kaç gün içinde kendi kendine kaybolma göstererek, iz bırakmamaktadır.

Lazerle varis tedavisi
lazer yöntemi bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntemi görmeseniz dahi birilerinden mutlaka duymuşsunuzdur. Sık olarak kullanılmakta olup, etkili yöntemlerden biridir. Radyo frekans ile yapılan tedaviye benzer bir yöntemdir. Varis oluşumuna sebep olan damar ya da damarlar lazer ısısı ile tahrip edilmektedir. Daha çok iğne girmeyecek şekilde çok ince olan kılcal damarların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

Bitkisel ya da sülükle tedavisi mümkün mü?
Bu konunun cevabı kesin ve net olarak mümkün değildir. Çünkü varis bir damar genişleme rahatsızlığı olduğundan herhangi bir bitki veya hayvan bunu tedavi edebilecek bir üstünlüğe ve özelliğe sahip değildir.

Varis çorabı fayda sağlar mı ?
Varis çorabının herhangi bir tedavi özelliği olmasada rahatlatıcı özelliği vardır. Sıkı bir yapıya sahip olan bu çoraplar kullanıldığında bacakların toplanmasını ve uyguladığı basınçla da kan dolaşımının hareketlenmesine olanak tanır. Fakat kılcal damarlarda bu tarz genişlemeler ve ağrılar olmadığından kullanılması birşey ifade etmemektedir.

Kliniğimizde varis tedavisi için SGK geçerlidir
Öncelikle bilgilendirmek isteriz ki kılcal varis tedavisinde sadece bacaklar için SGK geçerlidir. Yüzde oluşan kılcal varisler daha çok estetik alanına girdiğinden dolayı bu tedaviler SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Bunun dışında varis muayenesi için Ankara, İzmir ve istanbul’da bulunan 3 şubemiz ile hizmet vermekteyiz. Size en yakın şubemize gelerek ücretsiz varis muayenesi olabilirsiniz. Bu muayene sonrasında kalp ve damar cerrahi uzmanlarımız sizin için en uygun olacak tedavi yöntemlerini tavsiye edeceklerdir.

Leave A Reply