Aşırı Terlemeye Çözümler (Hiperhidroz Tedavisi)

Terleme, egzersiz esnasında, sıcak veya soğuk havalarda vücut sıcaklığını ayarlamak için gerekli fizyolojik bir mekanizmadır. Gün içinde yaptığımız bazı aktiviteler karşısında vücut terleyerek reaksiyon gösterebilir. Vücudun kendisini soğutmak için günde 4-5 defa terlemesi normaldir. Terleme gerekenden çok fazla olursa kişiyi huzursuz eden, can sıkıntısına neden olan, endişe veren, stres yaratan, utandıran ve cildi tahriş eden bir tabloya yol açabilir. Bu durum kişinin başka kişilerle ilişki kurmasını, iş ve kariyer seçimini, ruhsal sağlığını, kişisel görüntüsünü ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Fizyolojik terleme ihtiyacı dışında gelişen ve günlük hayatı etkileyebilecek kadar fazla olabilen terleme tablosuna hiperhidroz denir. Toplumda yüzde 2-3 oranında rastlanmaktadır. Vücudun her yerinde bulunan ekrin ter bezlerinin aşırı çalışmasına bağlıdır.

Hiperhidroz bölgesel ve yaygın olmak üzere iki gruba ayrılır. Bölgesel hiperhidroz el, yüz, ayak ve koltuk altında aşırı terleme olarak görülür. Genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde başlar. Yaşam boyu aralıklı veya sürekli devam eder. Her cins, ırk ve yaş grubunda görülebilir. Sıcakta artış gösterir, bunun yanı sıra kış aylarında hafifler. Sinirlenme, kaygı, stres ve heyecan terlemeyi arttırır. Terleme olan bölgelerde bakteri tutunması kolaylaşır. Bu yüzden de koku olur. Geçici bir durum değildir, ancak aralıklı veya devamlı olabilir. Ayrıca hipertiroidi, psikiyatrik hastalıklar, menapoz, şişmanlık, diyabet, böbreküstü bezi hastalıkları ve vücutta oluşan enfeksiyonlar kendini aşırı terleme ile gösterebilir. Hastaların yüzde 30-35\’inde aile hikayesi vardır.

Terlemek vucudumuzun toksinleri atmasında yani boşaltım sisteminin sağlıklı çalışmasında çok önemli bir role sahiptir. Ancak bazı kişilerde bu terleme olağandan daha fazla olduğu için kişinin yaşantı kalitesini düşürmektedir.

Aşırı Terleme( Hiperhidroz  Tedavisi ) yönteminin kullanıldıgı alanlar;

  • Avuç içleri
  • Ayak tabanları
  • Koltukaltı Bölgesi

Normal insanlara göre daha çok terleme yapraki biz buna hiperhidroz diyoruz ve mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Yapıldıktan 3-10 gün arasında terleme durdurulur ve sağlıklı bir kurulukla 6-8 ay kullanılabilir.

Leave A Reply